DWUP - CIiPKZ - Banerek [ v 02 e ] - Strona główna.jpg
ciipkz-topn.png
banero.jpg
CBOP2.jpg
facebookciipkz.jpg
Opcje zaawansowane
 
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kariera jest… coraz bardziej kobietą
grafika
Powiązane galerie
grafika
Liczba zdjęć: 18

Kariera jest… coraz bardziej kobietą

 

Ponad 90 uczestniczek i uczestników, 7 prelegentek i prelegentów, 180 minut inspirujących wystąpień i dyskusji, tak w liczbach wygląda podsumowanie konferencji „Kariera jest kobietą”, którą 10 marca 2020 r. w wałbrzyskiej Starej Kopalni zorganizowało Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP.

 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego.

Pretekstem do organizacji spotkania były obchody Dnia Kobiet, ale głównym celem było wsparcie idei aktywności zawodowej kobiet na rynku pracy – wyjaśnia Zuzanna Bielawska, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, która nadzoruje prace Centrów Kariery.

 

Statystyczny dolnośląski bezrobotny to dziś osoba mocno oddalona od rynku pracy, często wykluczona, ale też zmuszona opiekować się bliskimi. Najczęściej dotyczy to kobiet.

 

Często pokutuje taki model, że osobami wymagającymi opieki – niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi – zajmują się właśnie kobiety. Znamy problemy i sytuację kobiet na rynku pracy, dlatego możemy im zaoferować konkretną pomoc – mówi Bartosz Kotecki, p.o. dyrektora DWUP.

 

W ostatnich latach dolnośląski rynek pracy zmienił się nie do poznania. Dziś pracy jest więcej niż chętnych. Ale są również bariery, które powodują, że same chęci nie wystarczą. Z tych też powodów DWUP ma specjalne programy pomocowe kierowane m.in. do rodziców małych dzieci. Dzięki temu w ramach 129 projektów powstanie ponad 4 tys. miejsc w żłobkach i klubach malucha. Skorzysta z nich blisko 3,6 tys. Dolnoślązaczek. Na pomoc mogą również liczyć osoby, które zajmują się osobami dorosłymi.

Mamy fundusze na finansowanie na przykład kosztów asystentów, którzy mogą się zająć osobami potrzebującymi. To są sprawy traktowane bardzo indywidualnie, w zależności od sytuacji danej osoby – dodaje dyr. Kotecki.

 

Pomoc w ramach funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego adresowana jest do osób 30+, ale również młodsi mogą liczyć na wsparcie. Dla nich adresowany jest Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, który cieszy się dużą popularnością, szczególnie jeśli chodzi o bezzwrotne dotacja na założenie własnej działalności.

Cieszę się, że z różnych funduszy bardzo chętnie korzystają kobiety. Spokojnie możemy powiedzieć, że ok. 60, a w niektórych projektach nawet 70-80 proc. działań, to te, w których biorą udział Dolnoślązaczki. To pokazuje, że są aktywne i chcą poprawić swoją sytuację – podsumowuje Bartosz Kotecki.

 

Podczas konferencji dr Anna Bilon z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przedstawiła najnowsze badania i trendy w sferze kariery ze szczególnym uwzględnieniem kobiet na rynku pracy. Sporo było o modelach karier, które w dużej mierze zależną od środowiska zewnętrznego, wielu czynników i zmiennych w otoczeniu.

A nawet przypadku, czy kontekstu sytuacyjnego, ale też od osobowości, wiedzy, umiejętności i cech danej osoby – wyliczała prelegentka konferencji.

Dr Bilon zaprezentowała również model pomocy kobietom, dzieląc je na dwie podstawowe grupy. Jednej, która chciałaby pracować ale brakuje jej możliwości i drugiej, której brak motywacji do pracy.

Nie zabrakło również dobrych praktyk i konkretnych przykładów kobiet, którym się udało w ciekawych, różnych, a czasem powszechnych ale jednocześnie nietypowych branżach.

Aleksandra Bieniek, to absolwentka wyższej szkoły wojskowej, która została… psychodietetykiem. Pani Aleksandra przedstawiła meandry swojej ścieżki zawodowej, pokazując jak sfera psychiczna wpływa nie tylko na samą karierę, ale również na... dietę.  

 

O „Galaktyce kobiet”, podczas wideokonferencji opowiadała Justyna Średzińska z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO, działającego w partnerstwie z Centrum Nauki Kopernik. Ten absolutnie nowatorski projekt, wspiera kobiety w rozwoju nauki, technologii, inżynierii i matematyki jako wspólnej dziedziny nauczania tzw. STEM.

„Galaktyka kobiet” to inicjatywa, która ma na celu propagowanie wśród dziewcząt w szkołach średnich i podstawowych studiowania w zawodach z grupy STEM. Jest to szereg różnych inicjatyw, spotkania młodzieży z kobietami, które pracują w takich zawodach, możliwość rozmowy z nimi, szkolenia, warsztaty dla nauczycieli, konferencje oraz konkursy, w których mogą wziąć udział uczniowie.  Wszystko po to, by popularyzować szansę na rozwój w trochę mniej typowych zawodach – przekonywała Justyna Średzińska.

 

Z kolei Magdalena Woch, współautorka książki „Zamek Książ: historia i tajemnice", przekonywała, że marzenia mamy w zasięgu naszych rąk. Udowodniła to sama prelegentka, która zaczynała od edukacji muzycznej, przez kierunek biologiczno-chemiczny do germanistyki. Następnie została nauczycielem akademickim i… trafiła do Zamku Książ, jako tłumacz w projektach polsko-niemieckich. Kolejnym nieoczywistym etapem była praca kuratora wystaw muzealnych, a później kierownika Działu Muzealno-Edukacyjnego na zamku. No i napisała książkę, i jak się okazuje nie ostatnią, bo w planie są również „Kobiety Książa”.

 

Dagmara Stawarz to z kolei współzałożycielka firmy z branży medycznej.

Współczesna kobieta w świecie biznesu jest nie do pokonania, i to nie tylko dzięki pracowitości i uporowi, ale również dzięki solidarności i lojalności otaczających ją innych kobiet. Trzeba zawsze dążyć do swoich marzeń i osiągać założone cele. Dzieci dla kobiety nie muszą oznaczać końca kariery, a każdy wiek jest dobry na realizacje celów i marzeń. Warunek jest taki, że nie możemy słuchać malkontentów i doradców, którzy mówią, że się nie uda. Uda się – przekonywała uczestników konferencji.

Industrialne wnętrza Starej Kopalni zgromadziły różne zawody i specjalności. A byli to przedstawiciele organizacji zrzeszających biznes, przedstawiciele edukacji, publicznych służb zatrudnienia, przedsiębiorcy i przedstawiciele trzeciego sektora i nie tylko. Nie zabrakło również samorządowców, na czele z wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwią Bielawską. Pani prezydent – podczas oficjalnego powitania – wszystkim paniom i panom złożyła życzenia z okazji dnia kobiet i dnia mężczyzny, bo spotkanie zorganizowano właśnie 10 marca.

 

 –  Z niemal wszystkich wystąpień prelegentów wynika jasne przesłanie, że to każda kobieta jest marką, samej siebie. I my wraz z kadrą doradców Centrów Kariery chcemy je wspierać w rozwijaniu ich własnych marek. Myślę, że to się udaje, bo kobiety są w centrum naszej uwagi. W ubiegłym roku blisko 12 tys. klientek skorzystało z usług Centrum Kariery. W sumie wsparcia udzieliliśmy ponad 20 tys. osób, więc kobiety stanowiły prawie 60 proc. naszych klientów. Na co dzień wspieramy w wyborze ścieżki zawodowej, pomagamy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a także badamy predyspozycje zawodowe. I te wszystkie działania realizujemy bezpłatnie – zachęca wicedyrektor Zuzanna Bielawska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadził: 

L.W.

utworzono: 12-03-2020
ostatnia modyfikacja: 16-03-2020
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się