Gwarancje dla młodzieży
To program wsparcia młodych na rynku pracy. Wysokie bezrobocie osób młodych rodzi konieczność zdecydowanych i celowych działań wspierających młodych wchodzących na rynek pracy. Program ten stanowi uzupełnienie realizowanych przez Ministerstwp Pracy i Polityki Społecznej działań skierowanych do młodzieży.
Adresatami Gwarancji dla młodzieży będą osoby w wieku od 15 do 25 roku życia, w tym zwłaszcza z grupy tzw. NEET (not in employment, education or training). W zakresie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej granica wieku została podniesiona do 29 roku życia.
Wśród adresatów Gwarancji dla młodzieży, należy wyróżnić 4 podgrupy, do potrzeb których będzie dostosowana oferta w ramach Gwarancji:
a) Osoby w wieku 15-17 lat przedwcześnie kończące naukę – osoby zaniedbujące obowiązek szkolny (do 16 r. ż.) lub obowiązek nauki (do osiągnięcia 18 r. ż.).
b) Osoby w wieku 18-24 lata pozostające poza zatrudnieniem, edukacją i szkoleniem (NEET) – w tym osoby wymagające szczególnego wsparcia tj. oddalone od rynku pracy, ze środowisk defaworyzowanych, z obszarów wiejskich.
c) Osoby w wieku 18-25 lat zarejestrowane jako bezrobotni – w tym również zarejestrowani studenci studiów zaocznych i wieczorowych, czyli niespełniający tym samym warunku dla klasyfikacji jako NEET.
d) Bezrobotna młodzież oraz poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, w wieku 18-29 lat – w zakresie wsparcia przedsiębiorczości osób młodych.
Jeśłi jesteś zainteresowany tą tematyką zapraszamy do zapoznania się z załączonymi poniżej materiałami.
Plan realizacji gwarancji dla młodzieży w Polsce.
Prezentacja MPiPS - Plan realizacji Gwarancja dla młodzieży w Polsce