Jak samodzielnie kreować...
grafika

 

 

 


Bądź autorem swojej kariery zawodowej!

Pod takim hasłem odbędzie się  w dniach 17 – 23 października 2016r. tegoroczny OTK, czyli  VIII Ogólnopolski Tydzień Kariery, w którym aktywny udział biorą Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przygotowanym przez naszych doradców zawodowych poradnikiem poświęconym planowaniu kariery zawodowej.

 

Jak samodzielnie kreować swoją karierę.

 
W dobie coraz szybszych zmian na rynku pracy często zadajemy sobie pytanie o naszą przyszłość zawodową. Wydawałoby się, że jeszcze niedawno mówiono nam, że praca jest jedna na całe życie, że jeżeli raz dobrze wybierzesz zawód, to zapewni Ci to pewny dobrobyt. Nadeszły lata  90-te i pojawiły się nowe realia. Podczas zajęć w szkole i spotkań w urzędzie pracy zaczęto mówić, że przeciętny człowiek powinien być przygotowany do zmian na rynku pracy nie raz, nie dwa, ale nawet siedem i więcej razy. Obecnie stoimy w obliczu kolejnych, rewolucyjnych zmian. Nadchodzi nowa era- era oparta o zaawansowaną robotykę, sztuczną inteligencję oraz druk 3D. Zmienia się nasze środowisko i otoczenie pracy. Czy w obliczu dynamicznego rozwoju technologicznego przychodzi czas „roboty dla robota”? Zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy jeszcze możemy planować naszą przyszłość zawodową, czy jest dla nas szansa na zatrudnienie? Na szczęście sytuacja na rynku pracy pokazuje, że praca nadal na nas czeka, ale czekają też na nas zmiany. O ile dotychczasowym problemem był brak miejsc pracy, to obecnie zaczyna się mówić o braku kwalifikacji, aby tę prace wykonywać.

Planując karierę zawodową warto zastanowić się, co chcesz osiągnąć. Jasno sprecyzowany cel, wizja tego co chcesz robić, dokładnie  przemyślany plan działań oraz własna aktywność, zaangażowanie połączone z wytrwałością „skażą” Cię na sukces zawodowy. 

Kariera to nie tylko droga prowadząca do profesjonalnej doskonałości i osiągania coraz lepszej pozycji w hierarchii zawodowej, ale też szansa na  satysfakcjonujące życie zawodowe rozsądnie połączone z życiem osobistym.

 

Od czego zacząć?

Tworząc własny planer kariery zawodowej na początek postaw sobie pytanie: dlaczego chcesz pracować?  Czy praca kojarzy Ci się głównie  z pieniędzmi i ich wydawaniem, czy może chcesz się czuć  potrzebnym, lubisz coś tworzyć, być za coś odpowiedzialnym, chcesz się  rozwijać, dokształcać,  przebywać z innymi ludźmi.

Zatem określ swój cel: co chciałbyś w życiu osiągnąć, jakie wartości chciałbyś realizować czy rozwijać w swojej pracy zawodowej, jak wyobrażasz sobie idealną dla siebie pracę?

Zastanów się nad wartościami i zasadami, jakimi kierujesz się w życiu i uwzględnij to w swoich planach zawodowych. Jeżeli wiesz i rozumiesz, co cenisz w pracy, to łatwiej będzie Ci podejmować mądre decyzje. Dzięki temu uzyskasz satysfakcję z pracy i unikniesz konfliktu między Twoją skalą wartości, a wartościami istotnymi dla wybranego zawodu.

Możliwości wyboru w świecie zawodów  jest bardzo dużo i czasami trudno zdecydować, w jakim kierunku podążać. Możesz rozpocząć od przyjrzenia się rzeczom i czynnościom, które robisz chętniej niż inne. Sprawdź również w czym jesteś dobry, jak pracujesz w zespole, czy umiesz efektywnie rozwiązywać problemy, czy łatwo dostosowujesz się do zmian, jak radzisz sobie w stresie. Czasami trudno samemu ocenić swoje zdolności i predyspozycje, bo mogą one dotyczyć tego, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Jest to dobry moment do kontaktu z doradcą  zawodowym, z którym wspólnie dokonasz analizy umiejętności i dotychczasowych osiągnięć oraz sprawdzisz posiadane predyspozycje do wykonywania określonych zawodów.

Weź także pod uwagę, że  na sukces i zadowolenie z pracy ma wpływ także Twoja osobowość. Stanowi ona odbicie Twoich postaw i sposobu patrzenia na życie osobiste i zawodowe. Twoje zainteresowania łącznie z uzdolnieniami i osobowością tworzą klucz do trafnego wyboru zawodu. 

Przez cały czas powinieneś wykazywać zainteresowanie różnymi możliwościami zawodowymi. Zbieraj informacje o trendach na rynku pracy, o zawodach deficytowych i nadwyżkowych, zawodach przyszłości, możliwościach podjęcia pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Obserwuj technologiczne nowości, zmiany społeczne oraz polityczne i na tej podstawie wyciągaj wnioski o tworzeniu się nowych stanowisk pracy oraz nowych zawodów.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję poczytaj charakterystyki interesujących Cię zawodów: poznaj czynności i zakres obowiązków, charakter i warunki pracy, możliwości awansu i rozwoju zawodowego, wymagania formalne m.in. wykształcenie oraz wymagany stan zdrowia. Wiedza ta pozwoli Ci na uniknięcie w przyszłości niemiłych niespodzianek wynikających z konfrontacji wyobrażeń z prawdziwą pracą zawodową.

W procesie  planowania kariery zawodowej nie możesz  zapomnieć o obszarze edukacji. Dzięki wykształceniu możesz doskonalić i umacniać doświadczenie zawodowe, zostajesz wyposażony w nowe kwalifikacje zawodowe, rozwijasz wiedzę ogólną, aktywność, a przede wszystkim poszerzasz horyzonty intelektualne. Bez kierunkowego wykształcenia trudno realizować się zawodowo, dlatego sprawdź,  gdzie możesz kształcić  się w interesującym Cię zawodzie, przy czym uwzględnij w planach czynnik ekonomiczny: odległość od rodzinnego domu, koszty czesnego, podręczników i ew. pomocy naukowych. Jednocześnie pamiętaj, że wybierając łatwe, modne i niedrogie  kierunki kształcenia  narażasz się na liczną konkurencję na rynku pracy.

Zwróć uwagę na wszystkie powyższe elementy układanki i uwzględnij je w swoim planie działania. Pamiętaj, że aby osiągnąć w przyszłości sukces zawodowy już teraz musisz dopasować do siebie  dwa obszary, czyli JA- moje potrzeby i możliwości związane z planowaną przez Ciebie pracą oraz OTOCZENIE ZAWODOWE, czyli potrzeby i oczekiwania  rynku pracy.

Powodzenia!

Wprowadzono: Lidia Wiśniewska
utworzono: 14-10-2016
ostatnia modyfikacja: 14-10-2016
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się