Czego od kandydatów...
grafika

Dnia 04.04.2019 r. we wrocławskim Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu odbyły się targi pracy pod tytułem: „Praca – inwestycja w siebie”. Udział w nich wzięli przedstawiciele różnych branży, którzy podczas wydarzenia prezentowali zainteresowanym uczniom specyfikę pracy, zasady rekrutacji oraz możliwości rozwoju kariery.  Wśród wystawców znalazły się m.in.:

  • Państwowa Inspekcja Pracy
  • Wojskowa Komenda Uzupełnień
  • Komenda Wojewódzka Policji
  • Służba Więzienna
  •  Manpower
  • Interkadra
  • Trenkwalder

W czasie targów przeprowadzono sondę wśród pracodawców na temat najczęściej wykorzystywanych przez nich metod rekrutacji. Z odpowiedzi wynika, że najbardziej popularnymi miejscami na umieszczanie ofert pracy są: portale internetowe (olx.pl, pracuj.pl), media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter), strony internetowe. Sposobem docierania do grona odbiorów są publikacje umieszczane w sieci internetowej czy też na profilach społecznościowych. Wykorzystywane są również plakaty, ulotki oraz uczestnictwo w różnego rodzaju giełdach pracy.

W Policji czy Służbie Więziennej w celu pozyskania nowego pracownika, kandydatom na dane stanowisko przedstawione do wypełnienia zostaje podanie, czy też kwestionariusz danych osobowych. Instytucje te zbierają i gromadzą dokumenty jedynie w czasie, kiedy prowadzony jest nabór na nowych pracowników.

Tym, co najczęściej przykuwa uwagę pracodawców czytających CV jest stałość pracy, odbyte praktyki. Pracodawców interesują umiejętności jakie zdobył kandydat i czym się zajmował - czyli jaki był zakres jego obowiązków. Ponadto, dla pracodawców ważne jest również wykształcenie pracownika, znajomość języków obcych, odbyte kursy i szkolenia, a także zainteresowania oraz kategoria zdrowia.

Z wywiadów wynika również, że dość często popełnianymi błędami w dokumentach są nieaktualne lub przekłamane dane, luki w latach pracy czy brak klauzuli dotyczącej przetwarzania danych. Niejednokrotnie również można spotkać CV, które nie zawiera danych kontaktowych.  

Doradccy zawodowi wraz doradcami EURES DWUP podczas targów udzielali chetnym informacji nt. świadczonych usług poradnictwa zawodwego i posrednictwa pracy za granicą.

 Targi Pracy odbyły się z inicjatywy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP we Wrocławiu.   

 

Targi pracy        

Wprowadzono: Magdalena Łukowska
utworzono: 15-04-2019
ostatnia modyfikacja: 16-04-2019
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się